Stalni postav etnografske zbirke smješten je u objektu koju su franjevci kupili 1833. godine i koristili za stanovanje i povremeno održavanje nastave po čemu je naknadno dobila naziv i Stara škola. Nakon provedene restauracije vraćen joj je autentični oblik s pripadajućim prostorijama u kojima je izložena etnografska građa s kraja XIX. i prve polovine XX. stoljeća.
U jednoj od prostorija su prikazani stočarstvo i zemljoradnja različitim uporabnim predmetima te posudama za mužnju i izradu mliječnih proizvoda, potom drveni plug i ostali predmeti koji su korišteni za obradu zemlje.
Od obrta, od kojih se u turskom defteru iz 1550. godine navodi njih 27, prezentirani su samo neki: opančari, trgovci duhanom, lončari, stolari, kovači, samardžije i kazandžije. Posebno se među njima ističu drvorezbari čiji se obrt u vrijeme Austro-Ugarske monarhije nazivao „Livnoer Arbeit“ odnosno „Livnjski rad srebrenom žicom“.
Slikovnim prilozima predstavljene su tradicionalne kuće koje su građene na livanjskom području: brvnare, kamene kuće, kuće od suvozida i plotare.
Najveći prostor pripada nošnjama s opisom običaja koji su utjecali na njezinu promjenu. Uz slikovne priloge i predmete prezentirane su srpska i muslimanska livanjska nošnja, hrvatska seoska nošnja kroz djevojaštvo, svadbu i žalovanje te gradska nošnja srednjega i visokoga staleža i nakit.
U unutrašnjosti ove prostorije nalaze se dvoja bogato izrezbarena vrata koja su u Muzej donesena iz stare livanjske kuće te su prilikom restauracije uklopljena u budući etnografski postav. Ulaz na jedna od njih vode u sobu s rukotvorinama i predmetima za obradu vune i stȕpom za lan. Druga vrata vode u prostoriju s ognjištem i ostalim pripadajućim kuhinjskim predmetima i priborom za dobivanje vatre.
Etnografski postav je uz predmete, legende i fotografije, obogaćen različitim filmovima i dodatnim slikovnim prilozima premeta koji zbog ograničenog prostora nisu mogli biti izloženi čime je etnografska zbirka dobila svoj potpuni izričaj.
Idejna koncepcija postava i izbor materijala:
Jela Duvnjak, viši kustos
Autori prostorne koncepcije, vitrina i likovnog postava:
Marko Rogošić i Miran Palčok