izložba
Organizatori izložbe: EMZ i FMGG – Livno
Autorica izložbe: Ružica Barišić i Željka Markov
Kustosica zagrebačke izložbe: Iris Biškupić Bašić
Mjesto održavanja: Etnografski muzej Zagreb
Vrijeme održavanja: 14. 6. – 4. 9. 2022.
Opseg: 107 fotografija (99 u okviru, 3 kapafiksa, 1 foreks, 4 viseća platna), fotografska oprema i periodične publikacije 1902. – 1914.
Vrsta: izložba fotografija
Korisnici: sve kategorije korisnika
Tema: Izložba je ostvarena u suradnji s Etnografskim muzejom u Zagrebu. Zagrebačkoj javnosti predstavljen je dio fotografskog opusa (107 fotografija) samozatajnoga, svestranoga fotografa i vrsnoga intelektualca svoga doba, koji je prvu fotografiju načinio davne 1902. godine. U prvome desetljeću XX. st. nastaju prekrasni livanjski pejsaži, vedute, genre scene, portreti dragih mu i poznatih osoba, druženja uz partiju karata i biljara u livanjskome hotelu, Dinarinu domu i dr. U tom periodu puno putuje i tada nastaju predivni prizori Splita, splitske gradske luke, Sinjske alke te rijetko viđeni prizori dubrovačkog krajolika iz toga doba. Kasnijih godina, vjerojatno ‘pritisnut’ obiteljskim obvezama i naslijeđenim poslovima fotografiji posvećuje manje vremena. No i dalje pratimo Kaića na njegovim poslovnim putovanjima kada nastaju zadivljujući svjetlopisi Kupreškog polja i njegovih snježnih idila s izraženim ruralnim genre scenama i pejsažima. Kaić svojim fotografskim umijećem otima od zaborava zaboravljene običaje i način života prve polovine XX. stoljeća svojega kraja i šire, ostavljajući novim naraštajima brojne dokumentarističke i artističke slike.
Pretpostavljamo da je Kaićev opus bio znatno veći od sačuvanih 377 staklenih ploča (negativa, pozitiva i dijapozitiva u boji). Od tog broja u Franjevačkome muzeju i galeriji Gorica – Livno pohranjeno je 327 ploča, a 50 je u posjedu Kaićeva rođaka Ive Kaića. Posljednja Kaićeva fotografija nastala je, prema riječima Kaićeve kćeri Voje, 1938.