Etnografska izložba
Livno – grad sira i meda
Organizator izložbe: FMGG – Livno
Autorica izložbe: Jela Duvnjak, Josip Gelo
Mjesto održavanja: FMGG – Livno
Vrijeme održavanja: 4.8 – 20.9. 2022. g.
Opseg: predmeti za mužnju mlijeka, proizvodnju i spremanje sira, premeti za proizvodnju meda, likovni i tekstualni prilozi (15 kom), roll up.
Vrsta: etnografska izložba
Korisnici: sve kategorije korisnika
Od mnoštva različitih činitelja koji stvaraju preduvjete za rasprostranjenost pojedine sirovine, među kojima se ističu klimatski uvjeti, zemljopisni položaj, konfiguracija tla, kulturno-povijesni razvoj i etnička strujanja, livanjski je kraj stekao sve predispozicije za razvoj stočarstava kao primarne gospodarske grane.
Izložba Livno –grada sira i meda na edukativan i zanimljiv način predstavlja povijest proizvodnje sira od čuvenog delamtskog sira- caseusa delamticusa, tradicijskih sireva koji su se proizvodili na našem području, preko Austro-Ugarske vlasti koja donosi novu recepturu do današnjih suvremenih mljekara i malih proizvođača koji se bave izradom livanjskog sira. Iako svaki proizvođač ima svoje posebnosti u osnovi su proizvodni parametri isti koji su nagrađeni na različitim međunarodnim sajmovima i visokim ocjenama za izgled, okus i teksturu. Uz stočarstvo i poljodjelstvo pčelarstvo je oduvijek bila uglavnom sporedna gospodarska grana kojom su se bavili stanovnici Livna. Još u srednjem vijeku livanjski su pčelari prodavali med i vosak u Dalmaciji. U 18. st. najveći dio bosanske trgovine sa Splitom uz med, kožu, sir, pšenicu i vunu činila je trgovina voskom. U vrijeme Austro-Ugarske Monarhije dolazi do napretka pčelarstva kako u BiH tako i u livanjskome kraju.